Trefl II Wojna Światowa: Alianci – recenzja

Fabryka Kart Trefl-Kraków Sp. z o.o. po raz kolejny dowiodła, że potrafi wyjść naprzeciw trendom i w epoce nowoczesnych gier planszowych skutecznie promować klasyczną platformę, jaką jest standardowa talia 55 kart do gry, za pomocą ciekawej oprawy tematycznej połączonej ze szczyptą wiedzy. Sprawi ona, że będziemy się dobrze bawić oraz poznamy odrobinę historii konfliktu, który jest nam coraz bardziej odległy w czasie. Mowa tu oczywiście o nowej talii tematycznej Trefl II Wojna Światowa: Alianci, która ukazała się w serii Excellent.

O tym, że Trefl potrafi połączyć przyjemne z pożytecznym, wykorzystując klasyczne gry karciane, aby następnie zaprezentować je w bardzo atrakcyjny sposób jako narzędzia zarówno do zabawy jak i edukacji, pisałem już TU i TU. Nie inaczej jest z przedmiotem dzisiejszej recenzji. Talia Alianci mieści się w składającym się z wieczka i podstawy pudełku z twardej tektury, które zdobią dynamicznie przedstawione sylwetki myśliwców Spitfire i czołgu Sherman. Jako że, za młodu sklejałem modele i interesowałem się historią militariów, niemal natychmiast rzucił mi się w oczy poziom szczegółowości obrazów na okładce, który zwiastuje wysoką jakość ilustracji wieńczących awersy kart.

Co znajdziemy w środku

Talia Alianci składa się z 55 pokerowych kart o fakturze płótna, dzięki której karty będą na pewno łatwiej się tasować niż w przypadku klasycznego, gładkiego wykończenia powierzchni. Poza samymi kartami, w pudełku znajdziemy niewielkich rozmiarów broszurę zawierającą zasady pięciu najpopularniejszych w Polsce gier karcianych – Remika, Makao, Wista, Kierek i 66. Nie są to jednak sucho wyłożone przepisy gier. Treść broszury wzbogacają ciekawostki na temat samych gier. Na przykład, czy wiedzieliście że grze w Remika oddawali się Shirley McLaine i Jack Lemmon w filmie Garsoniera? Albo że Wist jest najczęściej portretowaną grą karcianą w literaturze anglosaskiej? Tych oraz innych ciekawostek dowiecie się wraz z zasadami gier opisanych w tej niewielkiej broszurce.

Jednakże dla osób, które nie są „trivia hunterami”, ciekawsza okaże się druga książeczka zawarta w pudełku z kartami. Jest nią komentarz historyczny, w którym znajdziemy informację o wszystkich postaciach, sprzęcie oraz wydarzeniach utrwalonych na ilustracjach zdobiących karty. Informacje te, choć przedstawione w dużym skrócie, stanowią ciekawy wstęp do nauki historii dla młodszych graczy, których mogą zaciekawić szczegóły techniczne najpopularniejszych samolotów, czołgów czy innych maszyn bojowych wraz z podsumowaniem ich zastosowania na polu walki, zasięgu, grubości pancerza itp. Dowiemy się także z kart broszury o postaciach dowódców armii Sprzymierzonych oraz charakterystyce samych armii, których ilustracje widzimy na blotkach.

A skoro mowa o samych ilustracyjkach – te prezentują się naprawdę znakomicie. Patrząc na nie odnosi się wrażenie, że zostały przygotowane z myślą o grach z serii World of… (Warships, Tanks itp.). Figury Asów przedstawiają trzech największych dowódców Sprzymierzonych: generałów Eisenhower’a i MacArthur’a oraz marszałka Montgomere’go, a także radzieckiego dowódcę – marszałka Żukowa. Dalej, figury króli, królowych i waletów to jedne z najbardziej znanych maszyn bojowych, tj. czołg Sherman, HMS Victorious, B-17 Latająca Forteca czy myśliwce Mustang i Spitfire. Jokery przypominają smutne zakończenie wojny, przedstawiają bowiem grzyb atomowy nad Hiroszimą. Na blotkach znajdują się z kolei ilustracje przedstawiające żołnierzy armii amerykańskiej, brytyjskiej i radzieckiej oraz polscy partyzanci. Wszystkie ilustracje cechuje ogromna dynamika scen na nich przedstawionych. Grając, emocje płynące z ilustracji udzielą się nam zapewne, a na pewno umilą rozgrywkę, dostarczając wielu wrażeń.

Karty wykonane są ponadto z trwałej, odpornej na zginanie tektury dzięki czemu powinny wytrzymać niejedną rozgrywkę w Wojnę lub inną ulubioną grę. Połączywszy to z ciekawymi informacjami w obu broszurach oraz ekskluzywnym pudełkiem, talia Alianci niewątpliwie stanowi nie lada gratkę nie tylko dla entuzjastów historii czy militariów, co każdego fana gier karcianych. Ze swojej strony żywię nadzieję, ze Trefl będzie kontynuował tę serię i wyda wkrótce przeciwstawną talię Państw Osi.

Plusy:

  • Bardzo dobra jakość wykonania.
  • Żywe ilustracje autorstwa Jakuba Mathia.
  • Dołączone broszury z komentarzem historycznym oraz zasadami pięciu popularnych gier karcianych.
  • Przystępna cena jak na tak ekskluzywne wydanie.

Minusy:

  • brak.


Za przekazanie gry do recenzji dziękuję wydawnictwu


Jeśli podoba się Wam ten blog i chcielibyście być na bieżąco albo zerknąć za kulisy powstawania artykułów, polubcie moją stronę na Facebooku.